Canoeing at the 2016 Summer Olympics
Canoeing at the Games of the XXXI Olympiad
|
|
---|---|
Pictograms for the Slalom (left) and Sprint (right)
|
|
Venue | Olympic Whitewater Stadium (slalom) Lagoa Rodrigo de Freitas (sprint) |
Dates | 7–11 August for Slalom 15–20 August for Sprint |
No. of events | 16 |
Competitors | 334 from 53 nations |
<templatestyles src="Module:Infobox/styles.css"></templatestyles>
|
|
Canoeing at the 2016 Summer Olympics |
||||
---|---|---|---|---|
List of canoeists | ||||
Slalom |
||||
C-1 | men | |||
C-2 | men | |||
K-1 | men | women | ||
Sprint |
||||
C-1 200 m | men | |||
C-1 1000 m | men | |||
C-2 1000 m | men | |||
K-1 200 m | men | women | ||
K-1 500 m | women | |||
K-1 1000 m | men | |||
K-2 200 m | men | |||
K-2 500 m | women | |||
K-2 1000 m | men | |||
K-4 500 m | women | |||
K-4 1000 m | men |
The canoeing races at the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro were contested in two main disciplines: the slalom, from 7 to 11 August,[1] and the sprint, from 15 to 20 August.[2] The slalom canoe competition was held at the Olympic Whitewater Stadium; whereas the sprint events was staged at Lagoa Rodrigo de Freitas in Copacabana. The location for canoeing events was a source of concern for athletes since the Brazilian federal government's Oswaldo Cruz Foundation lab has found the genes of drug-resistant super bacteria in Rodrigo de Freitas lagoon.[3][4]
Around 330 athletes participated in 16 events.
Contents
Qualification
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
A new qualification system had been created for both slalom and sprint canoeing at the 2016 Olympic Games. The quotas were set for each event by the International Canoe Federation in August 2014.[5]
Competition schedule
H | Heats | ½ | Semifinals | F | Final |
Event↓/Date → | Sun 7 | Mon 8 | Tue 9 | Wed 10 | Thu 11 | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men's C-1 | H | ½ | F | |||||
Men's C-2 | H | ½ | F | |||||
Men's K-1 | H | ½ | F | |||||
Women's K-1 | H | ½ | F |
Event↓/Date → | Mon 15 | Tue 16 | Wed 17 | Thu 18 | Fri 19 | Sat 20 | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men's C-1 200 m | H | ½ | F | ||||||
Men's C-1 1000 m | H | ½ | F | ||||||
Men's C-2 1000 m | H | ½ | F | ||||||
Men's K-1 200 m | H | ½ | F | ||||||
Men's K-1 1000 m | H | ½ | F | ||||||
Men's K-2 200 m | H | ½ | F | ||||||
Men's K-2 1000 m | H | ½ | F | ||||||
Men's K-4 1000 m | H | ½ | F | ||||||
Women's K-1 200 m | H | ½ | F | ||||||
Women's K-1 500 m | H | ½ | F | ||||||
Women's K-2 500 m | H | ½ | F | ||||||
Women's K-4 500 m | H | ½ | F |
Participating
Participating nations
<templatestyles src="Div col/styles.css"/>
- Argentina (10)
- Australia (18)
- Austria (2)
- Azerbaijan (4)
- Belarus (12)
- Belgium (1)
- Brazil (13)
- Bulgaria (2)
- Canada (9)
- China (10)
- Cook Islands (2)
- Cuba (6)
- Czech Republic (12)
- Denmark (5)
- Ecuador (1)
- Egypt (2)
- France (15)
- Georgia (1)
- Germany (16)
- Great Britain (11)
- Hungary (18)
- Italy (4)
- Japan (5)
- Kazakhstan (13)
- Latvia (2)
- Lebanon (1)
- Lithuania (6)
- Moldova (1)
- Morocco (1)
- Mexico (1)
- Mozambique (2)
- New Zealand (9)
- Nigeria (1)
- Palau (1)
- Poland (15)
- Portugal (7)
- Romania (8)
- Russia (19)
- Samoa (1)
- São Tomé and Príncipe (1)
- Senegal (3)
- Serbia (10)
- Slovakia (12)
- Slovenia (6)
- South Africa (1)
- South Korea (2)
- Spain (11)
- Sweden (5)
- Tunisia (3)
- Turkey (1)
- Ukraine (9)
- United States (6)
- Uzbekistan (4)
Competitors
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Medal summary
Medal table
- Key
* Host nation (Brazil)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germany | 4 | 2 | 1 | 7 |
2 | Spain | 3 | 0 | 1 | 4 |
3 | Hungary | 3 | 0 | 0 | 3 |
4 | Great Britain | 2 | 2 | 0 | 4 |
5 | Slovakia | 1 | 2 | 0 | 3 |
6 | France | 1 | 1 | 1 | 3 |
New Zealand | 1 | 1 | 1 | 3 | |
8 | Ukraine | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Brazil* | 0 | 2 | 1 | 3 |
10 | Czech Republic | 0 | 1 | 2 | 3 |
11 | Azerbaijan | 0 | 1 | 1 | 2 |
Poland | 0 | 1 | 1 | 2 | |
13 | Denmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
Serbia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slovenia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
16 | Australia | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Belarus | 0 | 0 | 1 | 1 |
Japan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Lithuania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Russia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total 21 NOCs | 16 | 16 | 16 | 48 |
Slalom
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's C-1[7] |
Denis Gargaud Chanut France |
Matej Beňuš Slovakia |
Takuya Haneda Japan |
Men's C-2[7] |
Ladislav Škantár Peter Škantár Slovakia |
David Florence Richard Hounslow Great Britain |
Gauthier Klauss Matthieu Péché France |
Men's K-1[7] |
Joe Clarke Great Britain |
Peter Kauzer Slovenia |
Jiří Prskavec Czech Republic |
Women's K-1[7] |
Maialen Chourraut Spain |
Luuka Jones New Zealand |
Jessica Fox Australia |
Sprint
- Men
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
C-1 200 metres |
Yuriy Cheban Ukraine |
Valentin Demyanenko Azerbaijan |
Isaquias Queiroz Brazil |
C-1 1000 metres [a] |
Sebastian Brendel Germany |
Isaquias Queiroz Brazil |
vacant |
C-2 1000 metres |
Sebastian Brendel Jan Vandrey Germany |
Erlon Silva Isaquias Queiroz Brazil |
Dmytro Ianchuk Taras Mishchuk Ukraine |
K-1 200 metres |
Liam Heath Great Britain |
Maxime Beaumont France |
Saúl Craviotto Spain Ronald Rauhe Germany |
K-1 1000 metres |
Marcus Walz Spain |
Josef Dostál Czech Republic |
Roman Anoshkin Russia |
K-2 200 metres |
Saúl Craviotto Cristian Toro Spain |
Liam Heath Jon Schofield Great Britain |
Aurimas Lankas Edvinas Ramanauskas Lithuania |
K-2 1000 metres |
Max Rendschmidt Marcus Gross Germany |
Marko Tomićević Milenko Zorić Serbia |
Ken Wallace Lachlan Tame Australia |
K-4 1000 metres |
Germany (GER) Max Rendschmidt Tom Liebscher Max Hoff Marcus Gross |
Slovakia (SVK) Denis Myšák Erik Vlček Juraj Tarr Tibor Linka |
Czech Republic (CZE) Daniel Havel Lukáš Trefil Josef Dostál Jan Štěrba |
- Men's C-1 1000 metres Serghei Tarnovschi of Moldova finished third, but was suspended and stripped of his bronze medal due to a failed doping test.[8]
- Women
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
K-1 200 metres |
Lisa Carrington New Zealand |
Marta Walczykiewicz Poland |
Inna Osypenko-Radomska Azerbaijan |
K-1 500 metres |
Danuta Kozák Hungary |
Emma Jørgensen Denmark |
Lisa Carrington New Zealand |
K-2 500 metres |
Gabriella Szabó Danuta Kozák Hungary |
Franziska Weber Tina Dietze Germany |
Beata Mikołajczyk Karolina Naja Poland |
K-4 500 metres |
Hungary (HUN) Gabriella Szabó Danuta Kozák Tamara Csipes Krisztina Fazekas |
Germany (GER) Sabrina Hering Franziska Weber Steffi Kriegerstein Tina Dietze |
Belarus (BLR) Marharyta Makhneva Nadzeya Liapeshka Volha Khudzenka Maryna Litvinchuk |
See also
- Canoeing at the 2014 Asian Games
- Canoe sprint at the 2015 European Games
- Canoeing at the 2015 Pan American Games
- Paracanoeing at the 2016 Summer Paralympics
References
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ 6.0 6.1 Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ 7.0 7.1 7.2 7.3 Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
External links
- Use dmy dates from May 2016
- Articles using infobox templates with no data rows
- Articles with hatnote templates targeting a nonexistent page
- 2016 Summer Olympics events
- Canoeing at the 2016 Summer Olympics
- Canoeing and kayaking at the Summer Olympics
- 2016 in canoeing
- Canoeing and kayaking competitions in Brazil